Skoči na glavno vsebino

V vrtcu Podvelka smo v mesecu maju in juniju raziskovali naravo, kako lahko poskrbimo zanjo in kako tudi ona poskrbi za nas. Ugotovili smo, da živimo na planetu Zemlja, za katerega je potrebno skrbet, saj bi brez narave postal pust in žalosten. Pri umivanju rok se zato ne igramo z vodo, uporabimo malo mila in eno papirnato brisačko. Hrano si postrežemo sami in jo tudi pojemo. Igrače in knjige pazimo, da jih ne poškodujemo, ter jih po potrebi zalepimo/popravimo. Odpadke ločujemo in pridno zbiramo star papir. Zakaj pa je to tako pomembno? Raziskali smo, od kod dobimo hrano in ugotovili, da nam njeno pridelavo omogoča ravno narava. Na sprehodu smo opazovali vrtove, drevesa, cvetlice, krave, ovce in kokoši, ki vsi poskrbijo, da naši trebuščki niso lačni.

Nabrali smo regratove cvetove in si iz njih pripravili sirup proti kašlju.

Iz bezgovih cvetov smo skuhali sok in spekli krofe.

V sadju in zelenjavi smo poiskali semena in jih nasadili, da so iz njih ponovno zrasli plodovi.

Vrt smo pridno zalivali in pridelek tudi pojedli.

Spoznali smo vlogo vode in ugotovili, da tudi sol prihaja iz narave. Pogovarjali smo se tudi o čebelah, ki nam dajejo med, poleg tega pa poskrbijo, da iz cveta zraste plod. Obiskala nas je tudi zeliščarka, ki nam je predstavila zdravilne učinkovine mnogih rastlin, ki rastejo v bližini našega vrtca. Zelišča smo nabrali in jih shranili v herbarij. Zaključili smo, da ko skrbimo za naravo, ta poskrbi, da mi nismo lačni, da dihamo svež zrak, da se lahko umijemo, da smo zdravi in se zabavamo.

Spisala Maša Petrič

Dostopnost